13. Eschathlon - Der Eschborner Halbmarathon
Sun, June 14, 2026
65760 Eschborn
65760 Eschborn
Wettbewerbe
- 5k Walk
- 5k
- 10k
- 20k relay
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 2, 65760 Eschborn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 2, 65760 Eschborn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 2, 65760 Eschborn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 20 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 5 / 5 / 5 / 6.1 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 6.56 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 2, 65760 Eschborn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 21.1 M |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 6.56 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz 2, 65760 Eschborn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
9022/984131/2025-11-08 22:49:04