28. Eickendorfer Feldmarklauf
Sun, June 28, 2026
39221 Bördeland OT Eickendorf
39221 Bördeland OT Eickendorf
Wettbewerbe
- 3k
- 7k Run & Walk
- 13k Run & Walk
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bördesportpark, Karl-Marx-Straße 18, 39221 Eickendorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 7 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bördesportpark, Karl-Marx-Straße 18, 39221 Eickendorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 13 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bördesportpark, Karl-Marx-Straße 18, 39221 Eickendorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5970/983538/2025-11-01 19:15:03