23. Fichtelgebirgsmarathon mit Halbmarathon
Sat, July 4, 2026
95680 Bad Alexandersbad
95680 Bad Alexandersbad
Wettbewerbe
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 225 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 225m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schloßterrassen, 95680 Bad Alexanderbad
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 400 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schloßterrassen, 95680 Bad Alexanderbad
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 800 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 800m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schloßterrassen, 95680 Bad Alexanderbad
Nearby accommodations
Contact
227/987537/2025-12-07 10:09:01