34. Fohlenhoflauf
Thu, September 3, 2026
66424 Homburg
66424 Homburg
Wettbewerbe
- 2k
- 4k Hiking
- 5k Nordic walk
- 5k
- 10k Nordic walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Thursday, September 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:20 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Jugenddorf-Berufsbildungswerk Einöder Straße 80, 66424 Homburg/Saar
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Thursday, September 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 4 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Jugenddorf-Berufsbildungswerk Einöder Straße 80, 66424 Homburg/Saar
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Thursday, September 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:25 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Jugenddorf-Berufsbildungswerk Einöder Straße 80, 66424 Homburg/Saar
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Thursday, September 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Jugenddorf-Berufsbildungswerk Einöder Straße 80, 66424 Homburg/Saar
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Thursday, September 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:25 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Jugenddorf-Berufsbildungswerk Einöder Straße 80, 66424 Homburg/Saar
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Thursday, September 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Jugenddorf-Berufsbildungswerk Einöder Straße 80, 66424 Homburg/Saar
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5373/983124/2025-10-26 17:24:15