Mein Freiburg Marathon
April 2027
79108 Freiburg
79108 Freiburg
Wettbewerbe
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | flat course |
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 0:45, 1:00 and 1:15.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Messe Freiburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Messe Freiburg
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Messe Freiburg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Messe Freiburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 1:30, 1:45, 2:00, 2:15 and 2:30.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Messe Freiburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Messe Freiburg
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Messe Freiburg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Messe Freiburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 3:00, 3:15, 3:30, 3:45, 4:00, 4:15, 4:30 and 5:00.
Course
This race is on a flat 0.013 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Messe Freiburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Messe Freiburg
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Messe Freiburg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Messe Freiburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
51/999279/2026-04-24 10:41:02