Freundschaftslauf
Fri, June 5, 2026
79258 Hartheim
79258 Hartheim
Wettbewerbe
- 6.3k
- 8.8k Nordic walk
- 10.2k
Race Overview
| Date: | Friday, June 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.3 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 6.3k .
Where:
Alain-Foechterle-Erich-Dilger Brücke
When:
Fri, 06.01, 18
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz SV Hartheim
Race Overview
| Date: | Friday, June 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:45 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | no competitive character |
| Distance: | 8.8 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 8.8k Nordic walk .
Where:
Maison des Energies EDF
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz SV Hartheim
Race Overview
| Date: | Friday, June 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.2 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 10.2k .
Where:
Maison des Energies EDF
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz SV Hartheim
Nearby accommodations
Contact
SV hartheim
Grünle 23
79258 Hartheim
Germany
Email: mail@svhartheim.com
Links: Official race info |
Website
Grünle 23
79258 Hartheim
Germany
Email: mail@svhartheim.com
Links: Official race info |
Website
14577/1002316/2026-05-11 18:43:03