23. Gäulauf
Wed, June 3, 2026
67377 Gommersheim
67377 Gommersheim
Wettbewerbe
- 7.5k Walk
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Wednesday, June 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:05 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 12 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gartenstraße 30, 67377 Gommersheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Wednesday, June 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 14 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gartenstraße 30, 67377 Gommersheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Wednesday, June 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gartenstraße 30, 67377 Gommersheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
1795/1002260/2026-05-10 21:39:02