Generalprobe
May 23 - May 24, 2026
10439 Berlin
10439 Berlin
Wettbewerbe
- 55k
- 50k
- 105k
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 55 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 361 meters |
| Time limit: | 5:30h hours |
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
S-Bahnhof Wannsee, Reichsbahnstraße, Berlin
Race Overview
| Date: | Sunday, May 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 50 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 348 meters |
| Time limit: | 6:25h hours |
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 50k .
Where:
Bornholmer Str. 65, 10439 Berlin
When:
Sat, 06.22, 19 08:30 - 09:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
S-Bahnhof Wannsee, Reichsbahnstraße, Berlin
Race Overview
| Date: | Sunday, May 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 105 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
S-Bahnhof Wannsee, Reichsbahnstraße, Berlin
Nearby accommodations
Contact
LG Mauerweg Berlin e.V. / Steffen Bruntsch
Email: steffen.bruntsch@lgmauerweg.de
Links: Official race info |
Website
Email: steffen.bruntsch@lgmauerweg.de
Links: Official race info |
Website
16743/992395/2026-02-27 14:05:05