Gilching Läuft
Sat, October 3, 2026
82205 Gilching
82205 Gilching
Wettbewerbe
- 3.4k
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3.4 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 30 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 30m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausstraße, 82205 Gilching
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 90 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 90m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausstraße, 82205 Gilching
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 180 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 180m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausstraße, 82205 Gilching
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
2012/998332/2026-04-22 17:35:02