Triathlon Hagen
Sun, May 31, 2026
58089 Hagen
58089 Hagen
Wettbewerbe
- Triathlon (15,7 km)
- Triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Olympic distance)
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:40 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 13 K |
| Running: | 2.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hengsteysee, 58089 Hagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 23 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hengsteysee, 58089 Hagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 23 M |
| Running: | 5 M |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hengsteysee, 58089 Hagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1 M |
| Cycling: | 43 M |
| Running: | 10 M |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hengsteysee, 58089 Hagen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
13926/992419/2026-02-27 14:57:04