Stadtwerke Halle Triathlon
Sun, August 16, 2026
06258 Halle (Saale)
06258 Halle (Saale)
Wettbewerbe
- Triathlon (12,4 km)
- Relay triathlon (12,4 km)
- Triathlon (25,75 km)
- Triathlon (25,4 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 10 K |
| Running: | 2 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schkopau, Berliner Straße 100
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schkopau, Berliner Straße 100
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 10 K |
| Running: | 2 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schkopau, Berliner Straße 100
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schkopau, Berliner Straße 100
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schkopau, Berliner Straße 100
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schkopau, Berliner Straße 100
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schkopau, Berliner Straße 100
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schkopau, Berliner Straße 100
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
13945/987472/2025-12-06 16:27:04