37. Hambacher Volkslauf
Sat, August 15, 2026
52382 Niederzier-Hambach
52382 Niederzier-Hambach
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 10k Walk/Nordic walk
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Triftstraße, Niederzier-Hambach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Triftstraße, Niederzier-Hambach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:05 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Triftstraße, Niederzier-Hambach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Triftstraße, Niederzier-Hambach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
974/983042/2025-10-25 17:55:02