Hardy´s Stadtlauf Fürstenfeldbruck
Sun, July 12, 2026
82256 Fürstenfeldbruck
82256 Fürstenfeldbruck
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk/Nordic walk
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | ab 5-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
HARDY's Fitness, Ludwigstr. 5, 82256 Fürstenfeldbruck
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 2003-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2003 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1966 and older |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | ab 5-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
HARDY's Fitness, Ludwigstr. 5, 82256 Fürstenfeldbruck
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 2003-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2003 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1966 and older |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | ab 5-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a flat 0.001 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
HARDY's Fitness, Ludwigstr. 5, 82256 Fürstenfeldbruck
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 2003-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2003 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1966 and older |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | ab 5-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a flat 0.002 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
HARDY's Fitness, Ludwigstr. 5, 82256 Fürstenfeldbruck
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 2003-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2003 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1966 and older |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Hardy´s Fürstenfeldbruck Freizeit Sport und Event GmbH
Ludwigstraße 5
82256 Fürstenfeldbruck
Germany
Tel.: 0819293330
Email: laufen@hardys-freizeit.de
Link:
Website
Ludwigstraße 5
82256 Fürstenfeldbruck
Germany
Tel.: 0819293330
Email: laufen@hardys-freizeit.de
Link:
Website
16793/983517/2025-11-01 19:05:05