Herbstlauf Weinheim
September 2026
69469 Weinheim
69469 Weinheim
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 15k relay
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weinheim, Breslauer Straße, Sepp-Herberger-Stadion
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinheim, Breslauer Straße, Sepp-Herberger-Stadion
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weinheim, Breslauer Straße, Sepp-Herberger-Stadion
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinheim, Breslauer Straße, Sepp-Herberger-Stadion
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weinheim, Breslauer Straße, Sepp-Herberger-Stadion
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinheim, Breslauer Straße, Sepp-Herberger-Stadion
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Weinheim, Breslauer Straße, Sepp-Herberger-Stadion
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Weinheim, Breslauer Straße, Sepp-Herberger-Stadion
Nearby accommodations
Contact
977/980581/2025-10-10 10:11:02