3. Abend-Kanallauf Rethmar
Sat, May 30, 2026
31319 Rethmar
31319 Rethmar
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sehnde-Rethmar, Seufzerallee 7, Sportplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sehnde-Rethmar, Seufzerallee 7, Sportplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:02 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sehnde-Rethmar, Seufzerallee 7, Sportplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sehnde-Rethmar, Seufzerallee 7, Sportplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sehnde-Rethmar, Seufzerallee 7, Sportplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sehnde-Rethmar, Seufzerallee 7, Sportplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sehnde-Rethmar, Seufzerallee 7, Sportplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sehnde-Rethmar, Seufzerallee 7, Sportplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
9002/990728/2026-01-22 14:47:03