15. Kapellenlauf Vorra
Sun, August 2, 2026
96158 Frensdorf
96158 Frensdorf
Wettbewerbe
- 5.5k
- 5.5k Nordic walk
- 10.6k
- 21.1k
Race Overview
| Date: | Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.5 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportgelände Vorra, 96158 Vorra
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportgelände Vorra, 96158 Vorra
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5.5 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportgelände Vorra, 96158 Vorra
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportgelände Vorra, 96158 Vorra
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.55 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 16 to 85 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 5-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 90 meters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 85 on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 90m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportgelände Vorra, 96158 Vorra
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportgelände Vorra, 96158 Vorra
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F U18: | year of birth 2009-2010 |
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
| M/F 80: | year of birth 1942-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 21.0975 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 20 to 85 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 5-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 200 meters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 20 and 85 on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 200m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportgelände Vorra, 96158 Vorra
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportgelände Vorra, 96158 Vorra
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
| M/F 80: | year of birth 1942-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
4087/980794/2025-10-12 12:39:02