36. Kieler Hochbrückenlauf
Sun, March 29, 2026
24106 Kiel
24106 Kiel
Wettbewerbe
- 9.5k
- 15.7k
- 29.1k
Race Overview
| Date: | Sunday, March 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, March 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 15.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, March 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 29.1 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
3597/993619/2026-03-17 17:43:02