Klettgaulauf
Fri, July 24, 2026
79771 Klettgau Weisweil
79771 Klettgau Weisweil
Wettbewerbe
- 5.5k
- 7k Walk/Nordic walk
- 10.2k
Race Overview
| Date: | Friday, July 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Seegrabenstraße 1, 79771 Klettgau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, July 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:45 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Seegrabenstraße 1, 79771 Klettgau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, July 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.2 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 250 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 250m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Seegrabenstraße 1, 79771 Klettgau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
16803/1003724/2026-05-14 17:21:04