Luckenwalder Turmfestlauf
June 2026
14943 Luckenwalde
14943 Luckenwalde
Wettbewerbe
- 2k
- 4k
- 10k relay
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2 K |
| Participants: | youth & children |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel: Kleiner Haag/ Dahmer Str.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel: Kleiner Haag/ Dahmer Str.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4 K |
| Participants: | youth & children |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel: Kleiner Haag/ Dahmer Str.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel: Kleiner Haag/ Dahmer Str.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | everybody |
| Relay: | 3-5-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel: Kleiner Haag/ Dahmer Str.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel: Kleiner Haag/ Dahmer Str.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ziel: Kleiner Haag/ Dahmer Str.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ziel: Kleiner Haag/ Dahmer Str.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3202/965354/2025-06-19 16:11:02