Ludwigshafener Schülertriathlon
Sat, June 20, 2026
67063 Ludwigshafen am Rhein
67063 Ludwigshafen am Rhein
Wettbewerbe
- Triathlon (1,25 km)
- Triathlon (3 km)
- Triathlon (6,2 km)
- Triathlon (16,5 km)
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.05 K |
| Cycling: | 1 K |
| Running: | 0.2 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.1 K |
| Cycling: | 2.5 K |
| Running: | 0.4 K |
| Participants: | students |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 5 K |
| Running: | 1 K |
| Participants: | youth |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:05 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 4 K |
| Cycling: | 10 K |
| Running: | 2.5 K |
| Participants: | students |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Ludwigshafener Schwimmverein 07
67063 Ludwigshafen
Tel.: 0621 696611
Email: geschaeftsstelle@lsv07.info
Links: Official race info |
Website
67063 Ludwigshafen
Tel.: 0621 696611
Email: geschaeftsstelle@lsv07.info
Links: Official race info |
Website
13824/996946/2026-04-09 21:31:03