MOUNTAINMAN Nikolaus-Trail
Sun, December 6, 2026
91124 Pommelsbrunn
91124 Pommelsbrunn
Wettbewerbe
- 11k Trailrun
- 17k Trailrun
- 32k Trailrun
- 44k Trailrun
Race Overview
| Date: | Sunday, December 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 350 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 350m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Arzloher Straße, 91124 Pommelsbrunn
Race Overview
| Date: | Sunday, December 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 600 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Arzloher Straße, 91124 Pommelsbrunn
Race Overview
| Date: | Sunday, December 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 32 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1100 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Arzloher Straße, 91124 Pommelsbrunn
Race Overview
| Date: | Sunday, December 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 44 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1600 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Arzloher Straße, 91124 Pommelsbrunn
Nearby accommodations
Contact
26890/994613/2026-03-24 23:51:05