eins Muldental-Triathlon
Sun, August 23, 2026
04668 Grimma
04668 Grimma
Wettbewerbe
- Triathlon (16,1 km)
- Triathlon (25,75 km)
- Triathlon (26 km)
- Relay triathlon (26 km)
- Triathlon (51,5 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 13.3 K |
| Running: | 2.5 K |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 20 starters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Markt, 04668 Grimma
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.75 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | min 2-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 20 starters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Markt, 04668 Grimma
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5.5 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | older than 14 |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 150 starters |
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Markt, 04668 Grimma
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5.5 K |
| Relay: | min 2-person relay |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 20 starters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Markt, 04668 Grimma
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1.5 K |
| Cycling: | 40 K |
| Running: | 10 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 60 starters |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Markt, 04668 Grimma
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
SPORTS LIVE Bischoff / Triathlonfreunde Muldental e.V.
Elsteraue 6
07586 Bad Köstritz
Germany
Tel.: 036605/99150
Email: info@sports-live.info
Link:
Website
Elsteraue 6
07586 Bad Köstritz
Germany
Tel.: 036605/99150
Email: info@sports-live.info
Link:
Website
13836/987302/2025-12-05 10:29:04