10. Ingelheimer Halbe, Sebastian-Münster-Stadtlauf
Sun, May 31, 2026
55128 Ingelheim
55128 Ingelheim
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk/Nordic walk
- 10k
- 13.1M
- 13.1M (relay)
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:25 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Binger Straße/Ecke Bahnhofstraße, 55218 Ingelheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Binger Straße/Ecke Bahnhofstraße, 55218 Ingelheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Binger Straße/Ecke Bahnhofstraße, 55218 Ingelheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Binger Straße/Ecke Bahnhofstraße, 55218 Ingelheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 7 / 7 / 7 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Binger Straße/Ecke Bahnhofstraße, 55218 Ingelheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
16379/981517/2025-10-17 23:31:08