Nordic Walking Tag Ehingen
April 2027
89584 Ehingen
89584 Ehingen
Wettbewerbe
- 5k Nordic walk
- 8k Nordic walk
- 12k Nordic walk
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wittumweg 21, 89584 Ehingen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 8 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wittumweg 21, 89584 Ehingen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 12 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wittumweg 21, 89584 Ehingen
Nearby accommodations
Contact
8489/1000994/2026-05-01 10:11:05