18. Nussdorflauf
71735 Nussdorf (Eberdingen)
- 6.6k
- 6.6k Walk/Nordic walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 14 to 99 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 80 meters |
| Time limit: | 1:00 hours |
Age restrictions
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Age groups
Youth age groups:
| M/F U16: | year of birth 2011-2012 |
| M/F U18: | year of birth 2009-2010 |
| M/F 16-19: | year of birth 2007-2010 |
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1947-1956 |
| M/F 80: | year of birth 1937-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 6.6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 16 to 99 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 80 meters |
| Time limit: | 1:00 hours |
| Timing: | not timed |
Age restrictions
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 16 to 99 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 120 meters |
| Time limit: | 1:30 hours |
Age restrictions
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Gemeindehalle, Mönsheimer Weg 20, 71735 Nussdorf
Age groups
Youth age groups:
| M/F U18: | year of birth 2009-2010 |
| M/F 16-19: | year of birth 2007-2010 |
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
Adult age groups:
| M/F 20: | year of birth 2002-2006 |
| M/F 25: | year of birth 1997-2001 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
| M/F 80: | year of birth 1942-1946 |
| M/F 85: | year of birth 1937-1941 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Nearby accommodations
Contact
6920/988934/2025-12-27 17:27:04