Ottonenlauf
Sat, August 1, 2026
38899 Stiege (Harz)
38899 Stiege (Harz)
Wettbewerbe
- 26k
- 26k Walk/Nordic walk
- 26k Hiking
- 45k Walk/Nordic walk
- 45k Hiking
- 45k
- 69k
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Quedlinburg, Lindenstraße 11, Sportplatz
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Quedlinburg, Lindenstraße 11, Sportplatz
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Quedlinburg, Lindenstraße 11, Sportplatz
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 45 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Quedlinburg, Lindenstraße 11, Sportplatz
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 45 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Quedlinburg, Lindenstraße 11, Sportplatz
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 45 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Quedlinburg, Lindenstraße 11, Sportplatz
Race Overview
| Date: | Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 69 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 69k .
Where:
Lange Straße, Stiege (Bahnhof)
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Quedlinburg, Lindenstraße 11, Sportplatz
Nearby accommodations
Contact
3498/984185/2025-11-10 15:03:03