7. Rodenbacher Lauftag
Sat, October 3, 2026
63517 Rodenbach
63517 Rodenbach
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
- 50k
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Waldstadion, 63517 Rodenbach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Waldstadion, 63517 Rodenbach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Waldstadion, 63517 Rodenbach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 50 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Waldstadion, 63517 Rodenbach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
17013/986552/2025-11-29 13:19:04