Schloss Marienburg Marathon
31171 Nordstemmen-Adensen
- 21.1k Nordic walk
- 13.1M
- 13.1M (Walk)
- 13.1M (Hiking)
- 31.7k
- 26.2M
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 21.0975 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:35 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 31.7 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 10.55 / 10.55 / 10.55 / 10.55 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Nordstemmen-Adensen, An der Sporthalle
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
7151/987222/2025-12-04 14:41:03