Schönheider Stauseetriathlon
August 2026
08304 Schönheide
08304 Schönheide
Wettbewerbe
- Cross triathlon (11,5 km)
- Cross triathlon (relay, 11,5 km)
- Cross triathlon (24,1 km)
- Cross triathlon (relay, 24,1 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | cross triathlon |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 8.8 K |
| Running: | 2.5 K |
| Participants: | students |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 270 meters |
Course
This race is on a rolling out-and-back course. The course has climbs with a total elevation gain of 270m and descents with a total elevation loss of 270m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schönheide, Waldstraße, Spolrtplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | cross triathlon |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 8.8 K |
| Running: | 2.5 K |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schönheide, Waldstraße, Spolrtplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | cross triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 3.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 475 meters |
Course
This race is on a rolling out-and-back course. The course has climbs with a total elevation gain of 475m and descents with a total elevation loss of 475m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schönheide, Waldstraße, Spolrtplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | cross triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 3.6 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 475 meters |
Course
This race is on a rolling out-and-back course. The course has climbs with a total elevation gain of 475m and descents with a total elevation loss of 475m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schönheide, Waldstraße, Spolrtplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Skiverein Schönheide e.V.
Postfach 1133
08302 Schönheide
Germany
Email: info@skiverein-schoenheide.de
Links: Official race info |
Website
Postfach 1133
08302 Schönheide
Germany
Email: info@skiverein-schoenheide.de
Links: Official race info |
Website
13699/974666/2025-08-28 14:41:04