SG Stern Lauf- und Walking-Challenge
Wed, July 29, 2026
70372 Stuttgart
70372 Stuttgart
Wettbewerbe
- 4.8k Walk
- 7.2k Walk (relay)
- 10k
- 14.4k relay
Race Overview
| Date: | Wednesday, July 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.8 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stadion Festwiese, Talstraße 200, 70372 Stuttgart
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stadion Festwiese, Talstraße 200, 70372 Stuttgart
Race Overview
| Date: | Wednesday, July 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stadion Festwiese, Talstraße 200, 70372 Stuttgart
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stadion Festwiese, Talstraße 200, 70372 Stuttgart
Race Overview
| Date: | Wednesday, July 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stadion Festwiese, Talstraße 200, 70372 Stuttgart
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stadion Festwiese, Talstraße 200, 70372 Stuttgart
Race Overview
| Date: | Wednesday, July 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 14.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stadion Festwiese, Talstraße 200, 70372 Stuttgart
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stadion Festwiese, Talstraße 200, 70372 Stuttgart
Nearby accommodations
Contact
28031/993123/2026-03-12 07:25:05