Silberaulauf
March 2027
56130 Bad Ems
56130 Bad Ems
Wettbewerbe
- 3.6k
- 3.6k Walk/Nordic walk
- 7.2k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Silberauhalle, 56130 Bad Ems
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 3.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Silberauhalle, 56130 Bad Ems
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7.2 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Silberauhalle, 56130 Bad Ems
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
8700/995933/2026-04-02 14:21:30