Kreissparkassen Triathlon
Sun, September 13, 2026
71067 Sindelfingen
71067 Sindelfingen
Wettbewerbe
- Relay triathlon (21,4 km)
- Triathlon (21,4 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 17 K |
| Running: | 4 K |
| Participants: | everybody |
| Relay: | 2-3-person relay |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hohenzollernstraße, 71067 Sindelfingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:40 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 17 K |
| Running: | 4 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hohenzollernstraße, 71067 Sindelfingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Event Service Stahl
Stuttgarter Str. 53
71069 Sindelfingen
Germany
Tel.: 07031/807099
Email: info@eventservice-stahl.de
Links: Official race info |
Website
Stuttgarter Str. 53
71069 Sindelfingen
Germany
Tel.: 07031/807099
Email: info@eventservice-stahl.de
Links: Official race info |
Website
13766/987096/2025-12-03 21:15:03