36. Sparkassen Alb Marathon Schwäbisch Gmünd
Sat, October 24, 2026
73525 Schwäbisch Gmünd
73525 Schwäbisch Gmünd
Wettbewerbe
- 5k
- 10k Run & Walk
- 25k
- 25k relay
- 37k Trailrun
- 50k
- 50k relay
Race Overview
| Date: | Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1000 meters |
| Timing: | not timed |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 73529 Schwäbisch Gmünd
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 70 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 70m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 73529 Schwäbisch Gmünd
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 25 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 740 meters |
| Timing: | not timed |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 740m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 73529 Schwäbisch Gmünd
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 25 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 73529 Schwäbisch Gmünd
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 37 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 740 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 740m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 73529 Schwäbisch Gmünd
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 50 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1100 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 73529 Schwäbisch Gmünd
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 50 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 10-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1100 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 73529 Schwäbisch Gmünd
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
376/986043/2025-11-22 18:03:02