Sparkassen Leipziger Südraum-Marathon
September 2026
04463 Großpösna / OT Störmthal
04463 Großpösna / OT Störmthal
Wettbewerbe
- Bike & Run (teams, 42 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | Bike & Run |
| Distance: | 42 K |
| Cycling: | 21 K |
| Running: | 21 K |
| Participants: | adults |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rosengang 2, 04463 Großpösna
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rosengang 2, 04463 Großpösna
Nearby accommodations
Contact
3125/978272/2025-09-25 13:11:02