Springe-Deister-Marathon
31832 Springe
- 5k
- 10k Walk/Nordic walk
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 35 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 35 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Springe, Harmsmühlenstraße, Sport- und Schulzentrum Süd
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
35/995930/2026-04-02 14:21:29