35. Karbener Stadtlauf
Sun, August 9, 2026
61184 Karben
61184 Karben
Wettbewerbe
- 3.1k
- 5.3k
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.1 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Karben, Günter-Reutzel-Sportfeld
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.3 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Karben, Günter-Reutzel-Sportfeld
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:10 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 3 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Karben, Günter-Reutzel-Sportfeld
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 3.26 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Karben, Günter-Reutzel-Sportfeld
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
1037/984078/2025-11-08 22:39:02