20. Wipperfürther Stadtlauf
Fri, September 18, 2026
51688 Wipperfürth
51688 Wipperfürth
Wettbewerbe
- 1.5k
- 4.4k
- 6.4k relay
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:05 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz Wipperfürth
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.4 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz Wipperfürth
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:25 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.4 K |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 1.7 / 1.7 / 1.7 / 1.7 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz Wipperfürth
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, September 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz Wipperfürth
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5079/981300/2025-10-17 23:15:04