53. Stettener Volkslauf
Sat, March 28, 2026
71394 Kernen
71394 Kernen
Wettbewerbe
- 5k
- 7.5k Nordic walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz 4, 71394 Kernen-Stetten i.R.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz 4, 71394 Kernen-Stetten i.R.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz 4, 71394 Kernen-Stetten i.R.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
2276/993584/2026-03-15 16:19:02