SWT-Flutlichtmeeting
Wed, September 2, 2026
54292 Trier
54292 Trier
Wettbewerbe
- 0.8k
- 2k Obstacle course
- 3k
- 10k
Race Overview
| Date: | Wednesday, September 2, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 0.8 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Moselstadion Trier, Am Stadion 1
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Moselstadion Trier, Am Stadion 1
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Wednesday, September 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 PM |
| Sport: | obstacle course |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 2 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Moselstadion Trier, Am Stadion 1
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Moselstadion Trier, Am Stadion 1
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Wednesday, September 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Moselstadion Trier, Am Stadion 1
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Moselstadion Trier, Am Stadion 1
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Wednesday, September 2, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:15 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Moselstadion Trier, Am Stadion 1
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Moselstadion Trier, Am Stadion 1
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
2603/989231/2025-12-29 16:57:02