37. Wallenstein-Halbmarathon
Sun, July 26, 2026
90518 Altdorf (Nürnberg)
90518 Altdorf (Nürnberg)
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Nordic walk
- 12k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:35 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulstraße 2, 90518 Altdorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:35 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulstraße 2, 90518 Altdorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulstraße 2, 90518 Altdorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulstraße 2, 90518 Altdorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
899/980825/2025-10-12 12:43:02