Wiehler Sparkassen und AggerEnergie Sommerlauf
September 2026
51674 Wiehl
51674 Wiehl
Wettbewerbe
- 5k
- 5.9k Walk/Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hauptstraße, 51674 Wiehl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße, 51674 Wiehl
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5.92 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hauptstraße, 51674 Wiehl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße, 51674 Wiehl
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hauptstraße, 51674 Wiehl
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptstraße, 51674 Wiehl
Nearby accommodations
Contact
29567/978312/2025-09-25 14:41:06