Marathon Vitoria Gasteiz
May 2027
01007 Vitoria-Gasteiz
01007 Vitoria-Gasteiz
Wettbewerbe
- 4.7k
- 9.9k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 9, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 4.7 K |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 11 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 9, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 9.9 K |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 44 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 9, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 35 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 9, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 127 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 127m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Ascentium Eventos Deportivos y Culturales
C/ Zapatería 81 bajo
01001 Vitoria Gasteiz
Spain
Email: info@ascentium.org
Link:
Website
C/ Zapatería 81 bajo
01001 Vitoria Gasteiz
Spain
Email: info@ascentium.org
Link:
Website
111/1005145/2026-05-22 08:41:02