Transvulcania La Palma
May 2027
Fuencaliente
Fuencaliente
Wettbewerbe
- 7.6k
- 24.3k
- 45k
- 74.3k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7.6 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1160 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1160m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 24.28 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2097 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2097m and descents with a total elevation loss of 2097m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 45 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2m and descents with a total elevation loss of 2m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 74.3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 4350 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 4350m and descents with a total elevation loss of 4350m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
8779/1003587/2026-05-14 10:11:03