Course de la Solidarité
2515 Prêles
- 0.4k
- 1.2k relay
- 1.2k
- 2.4k
- 7k Walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:20 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 0.4 K |
| Participants: | adults |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 1.2 K |
| Relay: | 3-person relay |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:40 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 1.2 K |
| Participants: | adults |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:50 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 2.4 K |
| Participants: | adults |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:05 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7 K |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Race Overview
| Date: | Friday, August 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Salle de gym de prêles
Nearby accommodations
Contact
7815/1002282/2026-05-11 00:15:03