46. GP der Stadt Dübendorf
Sat, March 28, 2026
8600 Dübendorf
8600 Dübendorf
Wettbewerbe
- 4.2k
- 6.2k Walk/Nordic walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:05 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.2 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.2 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 20 to 99 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 14 meters |
| Maximum number of entries: | 900 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 20 and 99 on race day.
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1956 and older |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Verein GP Dübendorf
Fällandenstrasse 15
8600 Dübendorf
Switzerland
Email: info@gpduebendorf.ch
Links: Official race info |
Website
Fällandenstrasse 15
8600 Dübendorf
Switzerland
Email: info@gpduebendorf.ch
Links: Official race info |
Website
5960/993602/2026-03-16 19:51:03