43. KYBURGLAUF
8314 Kyburg
- 5.7k Nordic walk
- 5.8k
- 10.3k
- 13.1M (Trailrun)
Race Overview
| Date: | Saturday, November 7, 2026 |
|---|---|
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5.7 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 12 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 51 meters |
Age restrictions
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Showers, women for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Age groups
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1966 and older |
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, November 7, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5.76 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Showers, women for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, November 7, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 10.3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 217 meters |
Age restrictions
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Showers, women for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Age groups
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1966 and older |
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, November 7, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Showers, women for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Schulhaus Kyburg
children/youth
Nearby accommodations
Contact
8307 Effretikon
Switzerland
Email: info@kyburglauf.ch
Links: Official race info |
Website
5436/989035/2025-12-28 17:41:03