39. Männedörfler Waldlauf
Sat, March 28, 2026
8708 Männedorf
8708 Männedorf
Wettbewerbe
- 5.3k
- 5.3k Walk/Nordic walk
- 11.5k
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.3 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Widenbad, 8708 Männedorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:05 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.3 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Widenbad, 8708 Männedorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11.5 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Widenbad, 8708 Männedorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
14524/993594/2026-03-16 17:39:04