Matterhorn Ultraks
Sat, August 22, 2026
3920 Zermatt
3920 Zermatt
Wettbewerbe
- 4.9k
- 26k
- 32k
- 49k
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.9 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1150 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1150m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
nähe Sportpavillon, 3920 Zermatt, Switzerland
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
nähe Sportpavillon, 3920 Zermatt, Switzerland
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2600 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2600m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
nähe Sportpavillon, 3920 Zermatt, Switzerland
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
nähe Sportpavillon, 3920 Zermatt, Switzerland
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 32 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2000 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2000m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
nähe Sportpavillon, 3920 Zermatt, Switzerland
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
nähe Sportpavillon, 3920 Zermatt, Switzerland
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 49 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3600 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3600m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
nähe Sportpavillon, 3920 Zermatt, Switzerland
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
nähe Sportpavillon, 3920 Zermatt, Switzerland
Nearby accommodations
Contact
14862/981634/2025-10-23 09:45:04