Muttenz Marathon
4132 Muttenz
- 4.7k
- 10k
- 10k Walk
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.7 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Video
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Showers, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Age groups
Youth age groups:
| M/F 16-19: | year of birth 2008-2011 |
| M/F U20: | year of birth 2008-2009 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
| M/F 70: | year of birth 1957 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 160 meters |
Video
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Showers, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Age groups
Youth age groups:
| M/F 16-19: | year of birth 2008-2011 |
| M/F U20: | year of birth 2008-2009 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
| M/F 70: | year of birth 1957 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 160 meters |
Video
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Showers, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 500 meters |
Video
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Showers, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Age groups
Youth age groups:
| M/F U20: | year of birth 2008-2009 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
| M/F 70: | year of birth 1957 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1000 meters |
| Time limit: | 6:00 hours |
Video
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Showers, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Schulhaus Margelacker, 4132 Muttenz
Age groups
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
| M/F 70: | year of birth 1957 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
4132 Muttenz
Switzerland
Email: info@muttenz-marathon.ch
Links: Official race info |
Website
550/994236/2026-03-20 10:51:02