Sempacherseelauf
May 2027
6210 Sursee
6210 Sursee
Wettbewerbe
- 5.3k
- 10.1k
- 21k relay
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5.3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 12 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 40 meters |
| Time limit: | 55 min. hours |
Video
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martigny-Platz, 6210 Sursee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 10.1 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 30 meters |
| Time limit: | 85 min. hours |
Video
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martigny-Platz, 6210 Sursee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:05 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 21 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Relay: | 2-person relay |
| Relay handoff point: | 10 / 11.1 km |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 60 meters |
| Time limit: | 175 min. hours |
Video
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 1:30, 1:40, 1:50 and 2:00.
You will recognize pacers by
You will recognize pacers by
- colored balloons marked with the target time and
- conspicuous T-shirts.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martigny-Platz, 6210 Sursee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 60 meters |
Video
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martigny-Platz, 6210 Sursee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Sempacherseelauf c/o GO-ON Events GmbH
Kornfeldstrasse 1
6210 Sursee
Switzerland
Tel.: 041 921 13 11
Email: info@sempacherseelauf.ch
Link:
Website
Kornfeldstrasse 1
6210 Sursee
Switzerland
Tel.: 041 921 13 11
Email: info@sempacherseelauf.ch
Link:
Website
6096/1003735/2026-05-14 18:11:03